Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Süpervizörler

Süpervizörler

Dr. Öğr. Üyesi Selenga GÜRMEN
Dr. Öğr. Üyesi Selenga GÜRMEN
Özyeğin Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi, ÖzÜÇAM ve Psikoloji Yüksek Lisans Programı Çift ve Aile Terapisi Program Direktörü
Dr. Gürmen, lisans derecesini 2010 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü, yüksek lisans derecesini 2012 ve doktora derecesini 2015 yılında University of Connecticut Department of Human Development and Family Studies’den almıştır. Akademik anlamda çalışma alanları çift terapisi etkililiği ve terapötik değişim süreci, boşanma süreci ve sonrası aile içi uyum, ortak ebeveynlik ilişkileri, şiddetli geçimsizlik yaşayan çiftler ile dijital çağın ilişkilere etkileridir. Dr. Gürmen, aile sistemini topluma uyarlayarak, çözülmesi zor karmaşık toplumsal sorunların (iklim değişikliği, enerji ve kaynak krizi, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve şiddet, vb.) toplumla olan etkileşimi ve gerekli davranış değişikliklerini tespit, müdahale, öngörü ve önleme modelleri üzerine çalışmaktadır. Klinik anlamda ağırlıklı olarak çift terapisi yapmakta olup yetişkin, ergen ve ailelerle de çalışmaktadır. Ebeveynlerle ve çiftlerle kriz dönemi ve gelişimsel geçiş süreçlerine destek verdiği seminer, atölye ve eğitim programı çalışmaları mevcuttur. Klinik eğitimi ve deneyimine ek olarak süpervizörlük eğitimi almış, Türkiye’deki sayılı Amerikan Evlilik ve Aile Terapisi Derneği (AAMFT) onaylı süpervizörlerinden biridir. Ayrıca AAMFT süpervizör eğitmeni ve mentorudur.
Dr. Öğr. Gör. Senem Zeytinoğlu SAYDAM
Dr. Öğr. Gör. Senem Zeytinoğlu SAYDAM
Özyeğin Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi ve ÖzÜÇAM süpervizörü
Dr. Zeytinoğlu, lisans derecesini 2005 yılında Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü, yüksek lisans derecesini 2008 yılında Columbia Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden almıştır. Yüksek lisans sonrasında New York’ta aile terapisi (Ackerman Institute, NY) alanında post graduate programını tamamladıktan sonra doktora derecesini 2014 yılında Drexel Üniversitesi Çift ve Aile Terapisi Bölümü'nden almıştır. Doktorasını bitirirken Boszomenyi-Nagy Ödülü’ne layık görülmüştür. Doktora tezi dudak damak yarığı ile doğan çocukların anne-babalarının deneyimleri üzerinedir. Şu anda yürüttüğü araştırmaların konuları sağlık problemlerinin aile sistemine ve çift ilişkisine etkisi, duygu odaklı çift terapisi, medikal aile terapisi uygulamaları ve travmayla başa çıkma yolları üzerinedir. Dr. Zeytinoğlu, Türkiye’nin ilk ve tek Uluslararası Duygu Odaklı Çift Terapisi Merkezi (ICEEFT) onaylı Duygu Odaklı Çift Terapisi Süpervizörüdür. Ayrıca “Aponte Training Institute Person of the Therapist” modelinin eğitmenliğini yapmaktadır. Klinik eğitim ve deneyimlerinin yanı sıra Türkiye’deki sayılı Amerikan Evlilik ve Aile Terapisi Derneği (AAMFT) onaylı süpervizörlerinden biridir.
Dr. Öğr. Görevlisi Çiğdem YUMBUL
Dr. Öğr. Görevlisi Çiğdem YUMBUL
Özyeğin Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim görevlisi ve ÖzÜÇAM süpervizörü
Dr. Yumbul, Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olmuştur. Northwestern Üniversitesi’nden Çift ve Aile Terapisi dalında yüksek lisans, Minnesota Üniversitesi’nden aynı dalda doktora derecesini almıştır. Bu süreçte toplumsal travmaların aile ilişkileri üzerine etkisini incelemiş, çeşitli kliniklerde madde bağımlılığı ve dezavantajlı gruplarla travma ve aile eksenli psikoterapi çalışmalarında bulunmuştur. 2014 yılında Soma maden katliamından etkilenen ailelere yerinde psikososyal destek sunmak için oluşturulan Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği (APHB) Soma Dayanışma Ağı projesinde proje koordinatörü olarak çalışmıştır. Türk Psikologlar Derneği Travma, Afet ve Krize Müdahale Birimi’nde yürütülen çalışmalarda görev almakta, yaşanan toplumsal travmalara müdahale etmek için oluşturulan psikosososyal destek ekiplerinde yer almaktadır. Dr. Yumbul, Bude Psikoterapi Merkezi’nde psikoterapi çalışmalarına devam etmektedir. Başta bireysel ve toplumsal travmalar, travma sonrası stres bozukluğu ve kompleks travma, depresyon, anksiyete bozuklukları ve çift-aile problemleri olmak üzere diğer problem alanlarında çalışmaktadır.
Doç. Dr. Gizem ERDEM
ÖzÜÇAM süpervizörü
Dr. Erdem, lisans derecesini 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü, yüksek lisans derecesini 2008 yılında ve doktora derecesini 2014 yılında The Ohio State University Gelişim ve Aile Bilimleri Programı Çift ve Aile Terapisi alt dalından almıştır. Doktora eğitimi boyunca çiftlerde iletişim problemleri, aldatma, evlilik öncesi danışmanlık ile ailede madde kullanımı, ergenlerde riskli davranışlar ve gelişimsel sorunlar üzerine çalışmıştır. Dr. Erdem UNICEF, TC Adalet Bakanlığı ve TC Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ergen ve aile odaklı ortak projeler yürütmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde madde bağımlılığı tedavisinde Aile Terapisi’nin uygulanması üzerine Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’ne danışmanlık vermektedir. Terapötik ve süpervizyon yaklaşımı, Boszormenyi-Nagy’in sistemik-bağlamsal kuramına dayanmakta ve Kağıtçıbaşı Aile Değişim modelinden esinlenmektedir.
Uzm. Psk. Dan. Neylan Özdemir
Uzm. Psk. Dan. Neylan Özdemir
ÖzÜÇAM süpervizörü
Özdemir, lisans derecesini 1977 yılında İstanbul Üniversitesi Pedagoji Bölümü, yüksek lisans derecesini 1985 yılında Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü'nden almıştır. La Joya Enstitüsü’nden grup danışmanlığı, ‘Community Stress Prevention Center’ ve “ Nord International Trauma Consultancy” den psikolojik kriz ve müdahale teknikleri ve aile ve çift terapisi alanlarında sertifika programlarını tamamlamış, aile ve çift terapisi supervizör eğitimlerini sürdürmektedir. 2000-2014 yılları arasında yurt dışından aile terapisti uzmanları ile işbirliği yaparak psikolog ve psikolojik danışmanlar için aile terapisi eğitim programını başlatmış, 2014 yılından sonra da MEB Bakış Aile ve Çift Danışmanlığı sertifika programı olarak organize etmeye ve eğitimlerini vermeye devam etmiştir. Boğaziçi Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim üyeliği yapmaktadır. Özdemir, BAKIŞ Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi'nin kurucu ortağıdır ve halen eğitmenlik, psikolojik danışmanlık ve aile ve çift terapistliği yapmaktadır. Çift ve Aile Terapileri Derneği (ÇATED) kurucu üyesidir.
Çift ve Aile Terapisti Sibel ERENEL
Lisanslı Evlilik ve Aile Terapisti Sibel ERENEL
ÖzÜÇAM süpervizörü
Erenel, ABD’nin Kaliforniya Eyaletinden Lisanslı Evlilik ve Aile Terapisti, AAMFT (Amerikan Evlilik ve Aile Terapisi Derneği) onaylı süpervizörü, Satir İnsan Gelişimi ve Aile Terapisi Enstitüsü kurucusu ve eğitimcisidir. Aynı zamanda YÖRET Vakfı başkanı, IFTA (Uluslararası Aile Terapisi Derneği) geçmiş yönetim kurulu üyesi, Çift ve Aile Terapileri Derneği (ÇATED) kurucularından ve yönetim kurulu üyesidir. Boğaziçi Üniversitesi’nde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik yüksek lisansını tamamladıktan sonra, California State University Hayward’dan Aile, Evlilik ve Çocuk Terapisi; ve Okul Danışmanlığı üzerine ikinci yüksek lisans derecesini almıştır. Lisansüstü tezlerini “Türkçe Aile Ortamı Ölçeğinin Güvenilirlik ve Geçerlilik Çalışması” ve “Okula Bağlı Hizmetler ve Kaliforniya’nın ‘Healthy Start’ Projesi” üzerine yapmıştır. 2011 yılında Satir Pasifik Enstitüsü (SIP)’nün dünyada 14 kişiye verdiği “Satir Model Satir Dönüşümsel Sistemik Aile Terapisi Liderlik Ödülü’ne Türkiye’de Satir modeline öncülüğü ve oluşturduğu eğitim programı nedeniyle layık görülmüştür. Geliştirdiği eğitim programını 2005’ten beri yürütmektedir. Ayrıca Çift ve Aile Terapisi ve Satir Modelinin ülkesinde ve dünyada tanıtılması ve gelişmesi için yaptığı çalışmalardan dolayı 2013 yılında yine SIP tarafından verilen Yılın Ödülünü (Unsung Hero Award) almıştır. Türkiye’de çift ve aile terapisinin tanınması, eğitim standartları ve çift ve aile terapisti yetkinliklerinin oluşturulması, dünyada çocuğa karşı şiddetin önlenmesi, toplumsal barış için barışçıl okul ve aile ortamlarının oluşması için çalışmalar yapmaktadır.