Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Süpervizörler

Süpervizörler

Senem Zeytinoğlu Saydam
Dr. Öğr. Gör. Senem Zeytinoğlu SAYDAM
Dr. Senem Zeytinoğlu Saydam, Özyeğin Üniversitesi Psikoloji Bölümü tam zamanlı öğretim üyesi ve ÖzÜÇAM süpervizörü ve Psikoloji Yüksek Lisans Programı Çift ve Aile Terapisi Program Direktörüdür.

Dr. Zeytinoğlu, lisans derecesini 2005 yılında Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü, yüksek lisans derecesini 2008 yılında Columbia Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü, doktora derecesini ise 2014 yılında Drexel Üniversitesi Çift ve Aile Terapisi Bölümü'nden almıştır. Doktorasını bitirirken Boszomenyi-Nagy Ödülü’ne layık görülmüştür. Doktora tezi dudak damak yarığı ile doğan çocukların anne-babalarının deneyimleri üzerinedir. Senem Zeytinoğlu Saydam’ın şu anda yürüttüğü araştırmaların konuları sağlık problemlerinin aile sistemine ve çift ilişkisine etkisi, duygu odaklı çift terapisi, medikal aile terapisi uygulamaları ve travmayla başa çıkma yolları üzerinedir. Dr. Zeytinoğlu Saydam, Türkiye’nin ilk ve tek Uluslararası Duygu Odaklı Çift Terapisi Merkezi (ICEEFT) onaylı Duygu Odaklı Çift Terapisi Süpervizörüdür.

Dr. Öğr. Üyesi Selenga GÜRMEN
Dr. Selenga Gürmen, Özyeğin Üniversitesi Psikoloji Bölümü tam zamanlı öğretim üyesi ve ÖzÜÇAM’da süpervizördür.

Dr. Gürmen, lisans derecesini 2010 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü, yüksek lisans derecesini 2012 ve doktora derecesini 2015 yılında University of Connecticut Department of Human Development and Family Studies’den almıştır. Çift ve aile terapisi alanında gerçekleştirdiği araştırmaları ortak ebeveynlik ve boşanma konularında yoğunlaşmaktadır. Bu araştırmaların ışığında, velayet ve ortak ebeveynlik hususunda şiddetli geçimsizlik yaşayan çiftlerin (high-conflict couples) karşılaştığı problemleri inceleyip, onlara destek olmak üzere çeşitli terapi ve ebeveyn eğitim programları geliştirmektedir. Bunun dışında, İlişki Kabul ve Reddi Kuramı (İKAR) bağlamında kişilerin ebeveynlerinden ve/veya romantik partnerlerinden gördüğü kabul/reddin bireylerin psikolojik durumları üzerinde etkisini araştıran çeşitli projeler yürütmekte ve İKAR ölçeklerin Türkçe çeviri ve uyarlamalarında görev almaktadır. Aile terapisi süpervizyon eğitimini almış, 200 saatin üstünde süpervizyon deneyimi kazanarak Amerikan Evlilik ve Aile Terapisi Derneği (AAMFT) onaylı süpervizör unvanı almaya hak kazanmıştır.

Dr. Öğr. Görevlisi Serkan ÖZGÜN
Dr. Serkan Özgün, Özyeğin Üniversitesi Psikoloji Bölümü tam zamanlı öğretim üyesi ve ÖzÜÇAM’da süpervizördür.

Dr. Serkan Özgün lisans derecesini 1998 yılında, yüksek lisans derecesini de 2002 yılında “şizofren tanısı almış çocuğu olan ailelerde iletişim etkinliği ve duygu ifadesi” başlıklı tezi ile İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden almıştır. 17 Ağustos depremi ardından Türk Psikologlar Derneği (TPD) gönüllüsü olarak deprem bölgesinde terapist olarak afet ve saha çalışmalarına başlamıştır. Yüksek lisans sonrasında iki yıl New York’ta travma (ITSP, NYU) ve aile terapisi (Ackerman Institute, NY) alanında iki postgraduate program tamamlayarak Türkiye’ye dönen Özgün doktora derecesini Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden 2010 yılında “Evlilik dışı ilişkinin aldatılan eş üstündeki travmatik etkisi” başlıklı tez çalışmasıyla almıştır. Doktora ardından üniversitelerde travma ve aile alanlarında dersler veren Özgün, 2012-16 yılları arasında OKAN Üniversitesi Travma Yüksek Lisans Programında yer almıştır. Psikoterapist olarak çalışmaya 2004 yılında Davranış Bilimleri Enstitüsünde (DBE) başlayan Özgün, 2009-15 yılları arasında, kurucularından olduğu İNDA Çözüm Odaklı Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nde sürdürmüştür. Özgün halen kurucusu olduğu BUDE Psikoterapi Merkezi’nde terapist olarak çalışmayı sürdürmekte, afet ve saha çalışmalarını da TPD bünyesinde devam etmektedir.

Gizem ERDEM
Yrd. Doç. Dr. Gizem ERDEM
Dr. Gizem Erdem, ÖzÜÇAM’da süpervizör olarak görev almaktadır.

Dr. Erdem, lisans derecesini 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü, doktora derecesini 2014 yılında The Ohio State University Gelişim ve Aile Bilimleri Programı Çift ve Aile Terapisi alt dalından almıştır. Doktora eğitimi boyunca çiftlerde iletişim problemleri, aldatma, evlilik öncesi danışmanlık ile ailede madde kullanımı, ergenlerde riskli davranışlar ve gelişimsel sorunlar üzerine çalıştı. Dr. Erdem UNICEF, TC Adalet Bakanlığı ve TC Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ergen ve aile odaklı ortak projeler yürütmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde madde bağımlılığı tedavisinde Aile Terapisi’nin uygulanması üzerine Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’ne danışmanlık vermektedir. Terapötik ve süpervizyon yaklaşımı, Boszormenyi-Nagy’in sistemik-bağlamsal kuramına dayanmakta ve Kağıtçıbaşı Aile Değişim modelinden esinlenmektedir.

Uzm. Psk. Dan. Neylan Özdemir
Uzm. Psk. Dan. Neylan ÖZDEMİR
Uzman Psikolojik Danışman Neylan Özdemir, ÖzÜÇAM’da süpervizör olarak görev almaktadır.

Özdemir, lisans derecesini 1977 yılında İstanbul Üniversitesi Pedagoji Bölümü, yüksek lisans derecesini 1985 yılında Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü'nden almıştır. La Joya Enstitüsü’nden grup danışmanlığı, ‘Community Stress Prevention Center’ ve “ Nord International Trauma Consultancy” den psikolojik kriz ve müdahale teknikleri ve aile ve çift terapisi alanlarında sertifika programlarını tamamlamış, aile ve çift terapisi supervizör eğitimlerini sürdürmektedir. BAKIŞ Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi'nin kurucu ortağıdır ve halen eğitmenlik, psikolojik danışmanlık ve aile ve çift terapistliği yapmaktadır. Çift ve Aile Terapileri Derneği (ÇATED) kurucu üyesidir.

Sibel Usluer Erenel
Çift ve Aile Terapisti Sibel Usluer ERENEL
Sibel Usluer Erenel, Çift ve Aile Terapisi programında süpervizör olarak görev almaktadır.

Sibel Erenel, Boğaziçi Üniversitesinde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik yüksek lisansını tamamladıktan sonra, California State University Hayward’dan Aile, Evlilik ve Çocuk Terapisi; ve Okul Danışmanlığı üzerine ikinci yüksek lisans derecesini almıştır. Türkiye’nin ilk ve tek ABD Lisanslı Aile ve Evlilik Terapisti, Amerikan Evlilik ve Aile Terapisi Derneği (AAMF) onaylı süpervizörü, Satir İnsan Gelişimi ve Aile Terapisi Enstitüsü kurucu/eğitimcisi ve YÖRET Vakfı Başkanıdır. 2011 yılında Satir Pasifik Enstitüsü’nün dünyada 14 kişiye verdiği “Satir Model Satir Dönüşümsel Sistemik Aile Terapisi Liderlik Ödülü”ne ve 2013 yılında yine SİP tarafından verilen Yılın Ödülünü (Unsung Hero Award) Türkiye’de Satir Modeli’ne öncülüğü ve oluşturduğu eğitim programı nedeniyle layık görülmüştür.